Gäddfighten Vår 2022

Tävling: Gäddfighten Vår 2022

 Tävlingen är avslutad och en slutgiltig tabell visas.
PlatsPoängNamnDelresultat
1
459 cmTeam Arcticpike (Nils Wallin, Daniel Fälth, Gustaf Gröning) 125, 120, 117 och 97 cm
2
409 cmTeam Gäddfighten (Fredrik Sundkvist, Christoffer Sundkvist, Pär Dahlgren) 109, 100, 100 och 100 cm
3
399 cmTeam Banana (Wictor edvardsson, Oscar Englund, Magnus Englund) 106, 104, 98 och 91 cm
4
394 cmTeam Waterproof (Martin Axelsson, Tobias Larsson, Rasmus Falk) 103, 100, 96 och 95 cm
5
386 cmTeam Älgläpp (Andreas Norgren, Peter Nyström) 102, 98, 93 och 93 cm
6
384 cmTeam Nickel Ulm (Jocke Hedlund, Calle Kvist, Mathiaz Brink) 103, 99, 99 och 83 cm
7
383 cmTeam Spero (Fredrik Hellman, Filip Johansson, Tobias Funestig) 106, 98, 92 och 87 cm
8
374 cmSavage Pikehunters (Jari Göras Axner, Eero Haara, Robert Belin) 106, 100, 85 och 83 cm
9
373 cmHJ Baits (Micke Hedqvist Anton lundberg) 104, 101, 88 och 80 cm
10
370 cmTeam Varghuvud (Jimi Lindqvist, Anton Hedlund, Pontus Thurin) 95, 92, 92 och 91 cm
11
365 cmTeam Waara (Emil Waara, Simon Waara, Erik Nordling) 106, 90, 87 och 82 cm
12
365 cmTeam Spökfiskarna (Anders Sällstedt, Kristian Dahlander, Björn Norell) 103, 90, 89 och 83 cm
13
364 cmTeam Snubbarna (Robert Eriksson Joakim Jegestad Jan Henriksson) 97, 92, 89 och 86 cm
14
354 cmTeam North (Jan Eklund, Robin Gustafsson, Tommy Forsberg) 96, 87, 86 och 85 cm
15
350 cmMiekofishing.se (Jonas Henniger, Anders Fröbom, Karl Henniger) 100, 90, 80 och 80 cm
16
343 cmAce Of Anglers (Viktor Hases, Michael Åkerberg, Michael Fors) 98, 85, 80 och 80 cm
17
291 cmTeam Gadö Gator Grinders (John Dahlgren, Axel Dahlgren, Martin Kockum) 107, 96 och 88 cm
18
274 cmTeam Lirka (Gregor Bergquist, Anel Dedovic, Albert Fejza) 95, 95 och 84 cm
19
266 cmPp-Lures (Rickard Hedlund, Eric Nelson, Andreas Nordqvist) 102, 83 och 81 cm
20
262 cmTeam Kaos (Jimmy Eriksson, Charlie Kordes, Tomas Damberg) 93, 87 och 82 cm
21
262 cmTunggung (Axel Dahlström, Elias Engholm, Anders Palander) 91, 86 och 85 cm
22
251 cmTeam Båttid (Andreas Rindeskär, Jimmie Söderlund, Daniel Edmarker) 88, 82 och 81 cm
23
199 cmTeam Hahne / Eagle Fishing (Adam Hahne, Filip Hahne, Rasmus Högström) 100 och 99 cm
24
190 cmTeam Fiskmas (Tobias Engqvist, Fredrik Andersson, Carin Engqvist) 98 och 92 cm
25
188 cmTeam Fat Pike (Jonny Mattbäck, Thomas Ullström) 104 och 84 cm
26
184 cmTaffsarna (Jonathan Nedeljkovic, Linnea Lönn, Andreas Benavente) 95 och 89 cm
27
182 cmTeam Braxnacke (Anton Johansson, Axel Johansson Martin Ivarsson) 91 och 91 cm
28
181 cmTeam Frugan (Klas Nelin, Erik Lundqvist, Daniel Eliasson) 93 och 88 cm
29
178 cmÖrnbjörn (Rickard Nordström, Mats Ramkvist, Glenn Strömberg) 97 och 81 cm
30
107 cmSviken I Viken (Jonas Lönnbark, David Wahlborg, Jimmy Skevik) 107 cm
31
98 cmDala Byggsam (Conny Ekstrand. Anders Gustafsson. Peter Karlsson) 98 cm
32
96 cmTeam Westerholm (Tony Westerholm, Tor Westerholm) 96 cm
33
95 cmTeam FIP (Johan Karlsson, Linus Holmblad) 95 cm
34
93 cmTeam Gäddgävlar (Buster jonsson mårten Andersson erik Jansson) 93 cm
35
91 cmOne More Fishing (Johan larsson, Johan helen, Pontus eriksson) 91 cm
36
91 cmRuffanglers (Mårten Wester, Joakim Sjöberg) 91 cm
37
91 cmTeam Serigös?! (Marcus Tallbo-Pierre, Jesper Norberg, Robert Johansson) 91 cm
38
86 cmTeam Bz (Toni Jern, Mikael Söderman, Jorge Duarte) 86 cm
39
83 cmTeam Eriksson (Tommy Eriksson, Stefan Eriksson) 83 cm
40
80 cmTeam Big Bay Fishing (William Källström, Martin Lindbergh) 80 cm
41
80 cmTunggung 2 (Jesper Nyström, Philip Jansson) 80 cm

Statistik

För hela tävlingen

  • Totalt antal godkända rapporter 108 st
  • Totalt antal team eller deltagare som rapporterat in minst en godkänd fisk: 41
  • Sammanlagd längd: 100.71 meter
  • Medellängd: 93.25 cm
  • Median-längd: 92 cm

Största fiskarna (Top 10)

125 cmTeam Arcticpike (Nils Wallin, Daniel Fälth, Gustaf Gröning)Nils Wallin
120 cmTeam Arcticpike (Nils Wallin, Daniel Fälth, Gustaf Gröning)Daniel Fälth
117 cmTeam Arcticpike (Nils Wallin, Daniel Fälth, Gustaf Gröning)Daniel Fälth
109 cmTeam Gäddfighten (Fredrik Sundkvist, Christoffer Sundkvist, Pär Dahlgren)Pär Dahlgren
107 cmTeam Gadö Gator Grinders (John Dahlgren, Axel Dahlgren, Martin Kockum)Martin Kockum
107 cmSviken I Viken (Jonas Lönnbark, David Wahlborg, Jimmy Skevik)Jonas Lönnbark
106 cmTeam Spero (Fredrik Hellman, Filip Johansson, Tobias Funestig)Fredrik Hellman
106 cmTeam Waara (Emil Waara, Simon Waara, Erik Nordling)Erik Nordling
106 cmTeam Banana (Wictor edvardsson, Oscar Englund, Magnus Englund)Wictor edvardsson
106 cmSavage Pikehunters (Jari Göras Axner, Eero Haara, Robert Belin)Jari Göras Axner

Flest antal godkända rapporter (Top 10)

4 stTeam Arcticpike (Nils Wallin, Daniel Fälth, Gustaf Gröning)
4 stTeam Waterproof (Martin Axelsson, Tobias Larsson, Rasmus Falk)
4 stTeam Varghuvud (Jimi Lindqvist, Anton Hedlund, Pontus Thurin)
4 stTeam North (Jan Eklund, Robin Gustafsson, Tommy Forsberg)
4 stTeam Gäddfighten (Fredrik Sundkvist, Christoffer Sundkvist, Pär Dahlgren)
4 stAce Of Anglers (Viktor Hases, Michael Åkerberg, Michael Fors)
4 stMiekofishing.se (Jonas Henniger, Anders Fröbom, Karl Henniger)
4 stTeam Älgläpp (Andreas Norgren, Peter Nyström)
4 stTeam Spökfiskarna (Anders Sällstedt, Kristian Dahlander, Björn Norell)
4 stTeam Snubbarna (Robert Eriksson Joakim Jegestad Jan Henriksson)

 Anmälningslista (Gäddfighten Vår 2022, Platser: 49)

#PlatsNamnSPL ID
11Team FruganKlas Nelin, Erik Lundqvist, Daniel Eliasson
22Team WaterproofMartin Axelsson, Tobias Larsson,Rasmus Falk
33HJ BaitsMicke Hedqvist Anton lundberg
44Team SperoFredrik Hellman, Filip Johansson, Tobias Funestig511 →
55Team Big Bay FishingWilliam Källström, Martin Lindbergh637 →
66Team GäddgävlarBuster jonsson mårten Andersson erik Jansson
77Team BraxnackeAnton Johansson, Axel Johansson Martin Ivarsson
88Team Team VevstoppMax Bäck, Fredrik Gesar, Mattias Storgärds
99Team BananaWictor edvardsson, Oscar Englund, Magnus Englund
1010Team SpökfiskarnaAnders Sällstedt, Kristian Dahlander, Björn Norell
1111Sviken I VikenJonas Lönnbark, David Wahlborg, Jimmy Skevik
1212Team ÄlgläppAndreas Norgren, Peter Nyström
1313Team BzToni Jern, Mikael Söderman, Jorge Duarte
1414Team KaosJimmy Eriksson, Charlie Kordes, Tomas Damberg
1515Team Fat PikeJonny Mattbäck, Thomas Ullström
1616Team ErikssonTommy Eriksson,Stefan Eriksson
1717Team Hahne / Eagle FishingAdam Hahne, Filip Hahne, Rasmus Högström635 →
1818Pp-LuresRickard Hedlund, Eric Nelson, Andreas Nordqvist
1919Team Eagle FishingJoakim Gustafsson, Niklas Eriksson, Marcus Sterner642 →
2020Team FyffesLars Albinsson, Pelle Saxe, Simon Boklund
2121Team Fiskis Och FestisCricket Moqvist, Stefan Ljungkrantz
2222Team BåttidAndreas Rindeskär, Jimmie Söderlund, Daniel Edmarker
2323Team Serigös?!Marcus Tallbo-Pierre,Jesper Norberg, Robert Johansson498 →
2424Team VarghuvudJimi Lindqvist,Anton Hedlund,Pontus Thurin572 →
2525Team ArcticpikeNils Wallin, Daniel Fälth, Gustaf Gröning
2626Team FiskmasTobias Engqvist,Fredrik Andersson,Carin Engqvist664 →
2727Team WaaraEmil Waara, Simon Waara, Erik Nordling
2828Team NorthJan Eklund, Robin Gustafsson, Tommy Forsberg459 →
2929Team SofieroJoakim Nilsdon Ola Johansson
3030ÖrnbjörnRickard Nordström, Mats Ramkvist, Glenn Strömberg574 →
3131Ace Of AnglersViktor Hases, Michael Åkerberg, Michael Fors
3232Team BondfiskeTim Björkman Joakim Grundström Kevin Persson
3333One More FishingJohan larsson,johan helen , pontus eriksson
3434RuffanglersMårten Wester, Joakim Sjöberg
3535Team FIPJohan Karlsson, Linus Holmblad
3636Team WesterholmTony Westerholm,Tor Westerholm
3737Miekofishing.seJonas Henniger, Anders Fröbom, Karl Henniger676 →
3838TaffsarnaJonathan Nedeljkovic, Linnea Lönn, Andreas Benavente
3939Team LirkaGregor Bergquist, Anel Dedovic, Albert Fejza567 →
4040Team Nickel UlmJocke Hedlund, Calle Kvist, Mathiaz Brink443 →
4141TunggungAxel Dahlström, Elias Engholm, Anders Palander
4242Team SnubbarnaRobert Eriksson Joakim Jegestad Jan Henriksson190 →
4343Team MatMattias Brix, Tony Andersson, Anders Nyman
4444Team Gadö Gator GrindersJohn Dahlgren, Axel Dahlgren, Martin Kockum
4545Wolfcreeklures BlockstoppBror e Olsson, Thomas Olsen510 →
4646Team GäddfightenFredrik Sundkvist, Christoffer Sundkvist, Pär Dahlgren15 →
4747Tunggung 2Jesper Nyström, Philip Jansson
4848Savage PikehuntersJari Göras Axner, Eero Haara, Robert Belin484 →
4949Dala ByggsamConny Ekstrand. Anders Gustafsson. Peter Karlsson630 →
Antal: 49 Team (124 personer)