Vårgäddan

Tävling: Vårgäddan

 Resultat, den sista godkända rapporten registrerades: 2022-05-15 15:58
PlatsPoängNamnDelresultat
1
435 cmTeam Räksallad (Dan Sundström, Magnus Lind, Pierre Holm) 99, 98, 94, 72 och 72 cm
2
413 cmMollbergs Blandning (Lasse Sjöblom, Mikael Carlenstam, Nicka Hellenberg) 107, 85, 76, 74 och 71 cm
3
408 cmMighty Pike (Ulf Hagman, Benke Sjödin) 102, 81, 77, 76 och 72 cm
4
405 cmSavage Pikehunters (Jari Göras Axner, Eero Haara, Robert Belin) 90, 89, 80, 76 och 70 cm
5
398 cmAros Anglers (Joakim Waxin, Fredrik Waxin, Henrik Hagman) 86, 84, 81, 76 och 71 cm
6
394 cmLindahls Fiske&Natur (Lars Lindahl, Patrik Plensners, Bernt Söder) 90, 83, 79, 71 och 71 cm
7
393 cmWest Hill Anglers (Mattias Leksell, Mikael Leksell, Magnus Morath) 100, 75, 74, 73 och 71 cm
8
386 cmAlfredanglers (Fredrik Larsson, Alexander Hellblom, Milo Larsson) 82, 79, 77, 74 och 74 cm
9
385 cmSnubbarna (Joakim Jegestad, Robert Eriksson, Jan Henriksson) 90, 77, 76, 72 och 70 cm
10
385 cmNothing To Lose 2 (Johannes, Berndt, Sebastian) 89, 78, 77, 71 och 70 cm
11
382 cmSlips (Magnus Holtmar, Rasmus Grebacken, OlleLundstedt) 88, 77, 77, 70 och 70 cm
12
351 cmPinglor Och Pojkar (Alexander Forslund, Magnus Rapp) 71, 70, 70, 70 och 70 cm
13
336 cmLuzifer (Tomas Reissmüller, David Jerresand, Simon Jerresand) 106, 85, 75 och 70 cm
14
315 cmTeam Lt (Nedas Babkinas, Rimas Jakubauskas, Jack Isak) 85, 83, 74 och 73 cm
15
306 cmTeam Finess (Lars Englund, Lars Lundberg, Stefan Rydback) 84, 81, 71 och 70 cm
16
305 cmNorthbite (Leon Arffman, Lukas Lindstedt, Patrik Holmqvist) 82, 80, 73 och 70 cm
17
304 cmFlanell (Kenneth Karlsson, Robert Hellkvist, Lars Berglund) 77, 77, 75 och 75 cm
18
296 cmGlädjehugget (PONTUS KARSENBARG, JOAKIM HAHNE, ERIK HESLING, ) 83, 72, 71 och 70 cm
19
294 cmTeam Piscandi (Björn Berg, Lotta Bagger, Micael Sjöström) 79, 74, 71 och 70 cm
20
289 cmTeam 112:A (Leo Waldner, Johan Nilsson, Simon Classon) 75, 73, 71 och 70 cm
21
270 cmTeam Lysmask (Max Boström, Oskar Levin, Carl Lindahl) 100, 98 och 72 cm
22
260 cmFlyspin Adelsö (Anders Holm, Magnus Weslien) 95, 89 och 76 cm
23
258 cmTeam Mkc (Johan Hellberg, Markus Forsten, Thomas Johansson Greene) 110, 75 och 73 cm
24
245 cmLarsa Lures/Ltj (Emil Larsson, Joel Mäkitalo, Jimmy Mattsson) 91, 84 och 70 cm
25
240 cmPredator Fishing Scandinavia (Martin Wahlquist, Christian Wahlquist, Erik Segnestam) 87, 79 och 74 cm
26
239 cmClub Pike (Björn Lundell, Magnus Arvhammar, Toni välimäki) 94, 75 och 70 cm
27
237 cmTeam Dirkadirk (Stefan Nordin, Johan Sundheden) 87, 78 och 72 cm
28
236 cmBåtgiganten (Fredrik Qvicker, Fredrik Hansson) 85, 79 och 72 cm
29
234 cmTeam Pikeblood (Mats Holmgren, Ali Bouraoui, Micke Svensson) 89, 73 och 72 cm
30
230 cmGäddexpressen (Jens Ekhamn, Stefan Holmudd, Mikael Södergren) 84, 76 och 70 cm
31
225 cmTeam Trinte/Fox Rage (Joakim Persson, Fredrik Malmström, Edgar Enblom) 80, 75 och 70 cm
32
217 cmBadassfishing (Joel Nejdling, Magnus Gladh, Fredrik Blanck) 75, 72 och 70 cm
33
216 cmTeam Fps (Felix Calmegård, Sebastian Jönsson, Petter Winberg) 73, 72 och 71 cm
34
178 cmTeam Hedenström (Ricard Hedenström, Cristofer Hedenström, Mattias Greven Van Dinther) 90 och 88 cm
35
166 cmAmerican Tackle Sweden (Jonatan Brunnelöv, Sebastian Calinescu, Max Riesel) 90 och 76 cm
36
159 cmTeam Silverfisk (Johan holmgren, Tommy nilsson, Pontus holmgren) 81 och 78 cm
37
157 cmTeam Gårilla (Gustav bergman, Max lager, Rickard gullström) 84 och 73 cm
38
156 cmSjö&Havsguiderna (Robert Lilja, Kristian Jansson) 79 och 77 cm
39
152 cmTeam Djupfishing (Ari Kumpulainen, Kristiina Kankainen, Wilmer Kumpulainen) 82 och 70 cm
40
151 cmTeam Miab (Kevin Lundvall, Joakim Danneker) 81 och 70 cm
41
151 cmTeam North (Jan Eklund, Robin Gustafsson, Tommy Forsberg) 81 och 70 cm
42
149 cmTeam Aztek (Tomi Paavola, Jimmy Söderlind, Christian Johansson) 78 och 71 cm
43
149 cmToby Dick (Tony Möllergren, Max Andersson, Staffan Norlin) 75 och 74 cm
44
144 cmA.jensen Flyfishing & Friends (Christian Pizzoni Elfving, Jonas Skotte, Anders Kjellén) 74 och 70 cm
45
142 cmTeam Jomas (Johan Sjöberg, Marcus Broman, Joakim Sjöberg) 72 och 70 cm
46
142 cmPikeaboo (Thomas Sandh, Isak Hampel Klang, Aslak Olofsson) 71 och 71 cm
47
104 cmFishing And Stylez (Nasim Abu Qouta, Zubair Jalil, Bayram Pektas) 104 cm
48
80 cmTeam Grundstöten (Nukoon Chunokun, Vlado Ilic, Daniel Grankvist) 80 cm
49
78 cmBlåränderna (Wille Bäckström, Fredrik Sjöblom, Olle Sjöblom) 78 cm
50
77 cmLocal Zeros (Albin Einarsson, Marcus Johansson, Philip Sande) 77 cm
51
74 cmTeam Busta (Marco Bustamante, Elias Bustamante, Camilo Bossi) 74 cm
52
73 cmTeam Kråkvik (Richard Bernving, Jocke Berglin, Michael Berglin) 73 cm
53
72 cmTeam 79/80 (Anders Filling, Linus Mickelsson, Ernst Ålund) 72 cm
54
70 cmTunghugg (Johan Staaf, Zet Alonzo) 70 cm
55
70 cmTeam Garbage (Jimmy Larsson, Magnus Pettersson) 70 cm

Statistik

För hela tävlingen

  • Totalt antal godkända rapporter 166 st
  • Totalt antal team eller deltagare som rapporterat in minst en godkänd fisk: 55
  • Sammanlagd längd: 129.81 meter
  • Medellängd: 78.20 cm
  • Median-längd: 75 cm

Största fiskarna (Top 10)

110 cmTeam Mkc (Johan Hellberg, Markus Forsten, Thomas Johansson Greene)Johan Hellberg
107 cmMollbergs Blandning (Lasse Sjöblom, Mikael Carlenstam, Nicka Hellenberg)Nicka Hellenberg
106 cmLuzifer (Tomas Reissmüller, David Jerresand, Simon Jerresand)Tomas Reissmüller
104 cmFishing And Stylez (Nasim Abu Qouta, Zubair Jalil, Bayram Pektas)Bayram Pektas
102 cmMighty Pike (Ulf Hagman, Benke Sjödin)Benke Sjödin
100 cmTeam Lysmask (Max Boström, Oskar Levin, Carl Lindahl)Oskar Levin
100 cmWest Hill Anglers (Mattias Leksell, Mikael Leksell, Magnus Morath)
99 cmTeam Räksallad (Dan Sundström, Magnus Lind, Pierre Holm)Pierre Holm
98 cmTeam Räksallad (Dan Sundström, Magnus Lind, Pierre Holm)Magnus Lind
98 cmTeam Lysmask (Max Boström, Oskar Levin, Carl Lindahl)Max Boström

Flest antal godkända rapporter (Top 10)

5 stLindahls Fiske&Natur (Lars Lindahl, Patrik Plensners, Bernt Söder)
5 stSnubbarna (Joakim Jegestad, Robert Eriksson, Jan Henriksson)
5 stPinglor Och Pojkar (Alexander Forslund, Magnus Rapp)
5 stMighty Pike (Ulf Hagman, Benke Sjödin)
5 stWest Hill Anglers (Mattias Leksell, Mikael Leksell, Magnus Morath)
5 stAros Anglers (Joakim Waxin, Fredrik Waxin, Henrik Hagman)
5 stTeam Räksallad (Dan Sundström, Magnus Lind, Pierre Holm)
5 stMollbergs Blandning (Lasse Sjöblom, Mikael Carlenstam, Nicka Hellenberg)
5 stAlfredanglers (Fredrik Larsson, Alexander Hellblom, Milo Larsson)
5 stSlips (Magnus Holtmar, Rasmus Grebacken, OlleLundstedt)

 Anmälningslista (Vårgäddan, Platser: 50)

#PlatsNamnSPL ID
11Predator Fishing ScandinaviaMartin Wahlquist, Christian Wahlquist, Erik Segnestam36 →
22Toby DickTony Möllergren, Max Andersson, Staffan Norlin302 →
33Team Uppsala Pike BrigadeHenrik Anderson, mikael andersson, Mattias Wallén463 →
44Fishing And StylezNasim Abu Qouta, Zubair Jalil, Bayram Pektas659 →
55Club PikeBjörn Lundell, Magnus Arvhammar, Toni välimäki247 →
66Savage PikehuntersJari Göras Axner, Eero Haara, Robert Belin484 →
77Mighty PikeUlf Hagman, Benke Sjödin72 →
88PikeabooThomas Sandh, Isak Hampel Klang, Aslak Olofsson547 →
99Team NorthJan Eklund,Robin Gustafsson,Tommy Forsberg459 →
1010Team LysmaskMax Boström, Oskar Levin, Carl Lindahl626 →
1111Team VazzFredrik Bergman, Daniel Schedin, Linus Larsson588 →
1212Team GarbageJimmy Larsson, Magnus Pettersson561 →
1313Team 79/80Anders Filling, Linus Mickelsson, Ernst Ålund570 →
1414Mollbergs BlandningLasse Sjöblom, Mikael Carlenstam, Nicka Hellenberg476 →
1515Team Trinte/Fox RageJoakim Persson, Fredrik Malmström, Edgar Enblom645 →
1616SnubbarnaJoakim Jegestad, Robert Eriksson, Jan Henriksson190 →
1717Team RäksalladDan Sundström,Magnus Lind,Pierre Holm641 →
1818Lindahls Fiske&NaturLars Lindahl, Patrik Plensners, Bernt Söder480 →
1919BlårändernaWille Bäckström, Fredrik Sjöblom, Olle Sjöblom534 →
2020Larsa Lures/LtjEmil Larsson, Joel Mäkitalo, Jimmy Mattsson559 →
2121FlanellKenneth Karlsson, Robert Hellkvist, Lars Berglund223 →
2222AlfredanglersFredrik Larsson, Alexander Hellblom, Milo Larsson674 →
2323Aros AnglersJoakim Waxin, Fredrik Waxin, Henrik Hagman118 →
2424West Hill AnglersMattias Leksell, Mikael Leksell, Magnus Morath24 →
2525MörtliganLinus Magnusson,Johan Jönsson633 →
2626SlipsMagnus Holtmar,Rasmus Grebacken,OlleLundstedt111 →
2727Team Silverfiskjohan holmgren,tommy nilsson,pontus holmgren545 →
2828Team WezzanTim kjellén, Linus Alvin
2929NorthbiteLeon Arffman, Lukas Lindstedt, Patrik Holmqvist549 →
3030Team DjupfishingAri Kumpulainen, Kristiina Kankainen, Wilmer Kumpulainen608 →
3131LuziferTomas Reissmüller, David Jerresand, Simon Jerresand553 →
3232Team FpsFelix Calmegård, Sebastian Jönsson, Petter Winberg663 →
3333BadassfishingJoel Nejdling, Magnus Gladh, Fredrik Blanck631 →
3434GlädjehuggetPONTUS KARSENBARG, JOAKIM HAHNE, ERIK HESLING,243 →
3535Team PikebloodMats Holmgren, Ali Bouraoui, Micke Svensson569 →
3636American Tackle SwedenJonatan Brunnelöv, Sebastian Calinescu, Max Riesel283 →
3737Syntax ErrorAlexander Lundin, Petter Dunbäck, Fredrik Lindqvist
3838Team JomasJohan Sjöberg, Marcus Broman, Joakim Sjöberg367 →
3939Team MiabKevin Lundvall, Joakim Danneker619 →
4040Papegojorna Från HögdalenJonas Friberg, Niclas Stensson, Patrik Friberg
4141Team Nöff NöffJohan Enander,Mattias Loryd,Kristoffer Brandt
4242Team BustaMarco Bustamante, Elias Bustamante, Camilo Bossi670 →
4343Team Mkc 2Hans Forsten, Tommy Eriksson, Gustav Ågren667 →
4444Team KråkvikRichard Bernving,Jocke Berglin,Michael Berglin
4545Team GrundstötenNukoon Chunokun, Vlado Ilic ,Daniel Grankvist652 →
4646A.jensen Flyfishing & FriendsChristian Pizzoni Elfving, Jonas Skotte, Anders Kjellén239 →
4747Local ZerosAlbin Einarsson, Marcus Johansson, Philip Sande
4848BåtgigantenFredrik Qvicker, Fredrik Hansson
4949Rizla/C-LagetJan Stojkovic, Johan Radebach, Jonas Ivarsson
5050Nothing To Lose 2Johannes, Berndt, Sebastian415 →
5151Team DirkadirkStefan Nordin, Johan Sundheden669 →
5252GäddexpressenJens Ekhamn,Stefan Holmudd,Mikael Södergren47 →
5353Team HedenströmRicard Hedenström, Cristofer Hedenström, Mattias Greven Van Dinther
5454Team GårillaGustav bergman, max lager, Rickard gullström222 →
5555Team LtNedas Babkinas, Rimas Jakubauskas, Jack Isak519 →
5656Team Blue SaintsMats Rylander, Alexander Brorsson, Katarina Viklund
5757Team 112:ALeo Waldner, Johan Nilsson, Simon Classon
5858Team FinessLars Englund, Lars Lundberg, Stefan Rydback
5959Flyspin AdelsöAnders Holm, Magnus Weslien612 →
6060Team AztekTomi Paavola, Jimmy Söderlind, Christian Johansson
6161TunghuggJohan Staaf, Zet Alonzo115 →
6262Team MkcJohan Hellberg, Markus Forsten, Thomas Johansson Greene232 →
6363Team PiscandiBjörn Berg, Lotta Bagger, Micael Sjöström
6464Pinglor Och PojkarAlexander Forslund, Magnus Rapp643 →
6565Real Stäket juniorAndreas Johnsson, Linus Johnsson, Ludvig Olsson Svahn
6666Sjö&HavsguidernaRobert Lilja,Kristian Jansson
Antal: 66 Team (188 personer)