Höstgäddan

Tävling: Höstgäddan 2022

 Tävlingen är avslutad och en slutgiltig tabell visas.
PlatsPoängNamnDelresultat
1
451 cmTeam Trosa Fiskeguide/Daiwa (Fredrik Bäck, Torbjörn Odén, Jens Segrén) 96,91,90,87 och 87 cm
2
427 cmFlanell (Kenneth Karlsson, Robert Hellqvist, Lars Berglund) 100,94,88,75 och 70 cm
3
415 cmSlips (Magnus Holtmar, Rasmus Grebacken, Olle Lundstedt) 93,92,83,74 och 73 cm
4
413 cmAlfredanglers (Fredrik Larsson, Alexander Hellblom, Håkan Johansson) 87,83,83,83 och 77 cm
5
387 cmTeam Wezzan (Tim Kjellén, Linus Alvin, Samuel Jonsson) 84,83,79,71 och 70 cm
6
378 cmSyntax Error (Alexander Lundin, Petter Dunbäck, Fredrik Lindqvist) 79,77,75,75 och 72 cm
7
373 cmAros Anglers (Joakim waxin, Henrik hagman, Peter Östergren) 79,75,74,73 och 72 cm
8
367 cmB18 Pike Team (David Barton, Theo Barton, Jakob Barton) 81,75,71,70 och 70 cm
9
365 cmTeam Pikeblood (Mats Holmgren, Micke Svensson, Claes Runhagen) 80,73,71,71 och 70 cm
10
364 cmAmerican Tackle Sweden (Sebastian Calinescu, Jonatan Brunnelöv, Max Riesel) 74,74,73,72 och 71 cm
11
327 cmMälaren Lures (Magnus Ström, Daniel Granholm, Jarkko Rantalainen) 87,86,79 och 75 cm
12
320 cmTeam 112A (Leo Waldner, Simon Classon, William Lillbäck) 92,82,74 och 72 cm
13
317 cmTeam North (Jan Eklund, Robin Gustafsson, Tommy Forsberg) 99,75,73 och 70 cm
14
316 cmMighty Pike (Ulf Hagman, Bengt Sjödin) 93,76,74 och 73 cm
15
300 cmPredator Fishing Scandinavia (Martin Wahlquist, Christian Wahlquist, Erik Segnestam) 85,75,70 och 70 cm
16
300 cmTeam Vazz (Daniel Schedin, Hampus Magnusson, Linus Larsson) 80,78,72 och 70 cm
17
250 cmTeam Stäket (Thomas Eriksson, Claes Högberg, Peter Puhakka) 110,70 och 70 cm
18
250 cmTeam Vänsterböj (Niklas wallenström, Mikael wallenström, Sonny Johansson) 101,77 och 72 cm
19
250 cmTeam Jomas (Johan Sjöberg, Indulis Salaks, Aturs Salaks) 94,85 och 71 cm
20
238 cmTeam Eastfield/Bakom Ön (Anders Eriksson-Tobias Metso-Nichlas Andersson) 87,76 och 75 cm
21
238 cmBlåränderna (Wille Bäckström, Olle Sjöblom, Tomas Af Geijerstam) 84,83 och 71 cm
22
236 cmGlädjehugget (Pontus Karsenbarg, Joakim Hahne, Magnus Olsson) 83,78 och 75 cm
23
235 cmMollbergs Blandning (Mikael Carlenstam. Nicka Hellenberg, Lasse Sjöblom) 89,76 och 70 cm
24
233 cmTeam 70+ (Johan Moquist, Håkan Moquist) 79,79 och 75 cm
25
225 cmTeam Oklart (Marcus Bergström, Andreas Rickling; Dennis Andreasson) 84,71 och 70 cm
26
224 cmClub Pike (Toni Välimäki, Björn Lundell, Magnus Arvhammar) 83,71 och 70 cm
27
220 cmTeam Mkc (Johan hellberg, Markus Forstén) 76,73 och 71 cm
28
216 cmTeam Miab (Kevin Lundvall, Jens Andersson, Joakim Danneker) 75,71 och 70 cm
29
175 cmAlways Out Fishing (Jakob Berggren, Sakarias Tärnblom) 97 och 78 cm
30
172 cmTeam2Spön (Andreas Kalholm, Marcus Andersson, Henrik Ekström) 100 och 72 cm
31
170 cmTeam Ekerö (Anders Lantz, Jesper Andersson, Erik Sandlund) 89 och 81 cm
32
169 cmTeam Gäddfighten (Fredrik Sundkvist, Christoffer Sundkvist, Pär Dahlgren) 99 och 70 cm
33
168 cmPinglor Och Pojkar (Alexander Forslund, Sofie Arvidsson) 93 och 75 cm
34
167 cmTeam Uppsala Pike Brigade (Mattias Wallén, Henrik Andersson, Mikael Andersson) 97 och 70 cm
35
167 cmTeam Stockholm (Jimmy Andersson, Erik Lantz, Johan Holmberg) 94 och 73 cm
36
158 cmToby Dick (Tony Möllergren, Max Andersson, Staffan Norlin) 88 och 70 cm
37
156 cmSnubbarna (Joakim Jegestad, Robert Eriksson, Jan Henriksson) 82 och 74 cm
38
155 cmTeam Lysmask (Oskar Levin Max Boström Carl Lindahl) 78 och 77 cm
39
153 cmUv Pike (Per Hallin, Andreas Fridner Daniel Fridner) 81 och 72 cm
40
147 cmBergs Fiske (Erik Berg, Johan Bäck, Christofer Torbjörnsson) 76 och 71 cm
41
146 cmTeam Hero (Henrik Fröding, Robin Zetterström, Anton Christensen) 75 och 71 cm
42
143 cmTeam Räksallad (Dan Sundström, Pierre Holm, Magnus Lind) 73 och 70 cm
43
103 cmLindahls Fiske & Natur (Lars Lindahl, Patrik Plensners, Joakim Scott) 103 cm
44
96 cmTeam Trollspö (Tobias Hokander, Micke Borg, Johan Söderman) 96 cm
45
95 cmKls Sportfiske (Daniel Leijonhufvud, Jonas Kalmkvist, Roland Strand) 95 cm
46
86 cmFlyspin Adelsö (Anders Holm, Mattias Backström) 86 cm
47
86 cmVilket Jävla Hugg! (Peter Wibjörn, Martin Stenback; Björn Dolk) 86 cm
48
82 cmTeam Smidmek (Tommie Lindström, Dennis Johansson, Alexander Carlde) 82 cm
49
81 cmTeam Livlinan (Jakob Lindahl, Marcus Lundgren) 81 cm
50
80 cmIsla Blanca (Paul Lehecka, Patric Vedin, Mikael Stålsäter) 80 cm
51
77 cmTeam Fps (Sebastian Jönsson, Felix Calmegård, Petter Winberg) 77 cm
52
77 cmA.jensen Flyfishing & Friends (Christian Pizzoni Elfving, Jonas Skotte, Anders Kjellén) 77 cm
53
76 cmTeam Finess (Lars Englund, Lars Lundberg) 76 cm
54
75 cmTeam Bigfishon (Andreas Åslund, Daniel Strid, Erik Laine) 75 cm
55
72 cmWest Hill Anglers (Mattias Leksell, Magnus Morath, Mikael Leksell) 72 cm
56
72 cmTeam 79/80 (Anders Filling, Ernst Ålund, Linus Mickelsson) 72 cm
57
72 cmTeam Nöff Nöff (Johan Enander, Mattias Lloryd, Kristoffer Brandt) 72 cm
58
72 cmTeam Silverfisk (Tommy Nilsson, Johan Holmgren) 72 cm
59
71 cmPredatorteam Sundbybergs Sportfiske (Elias Lindskog, Fredrik Näslund, ) 71 cm
60
70 cmA:et I Gnaget (David Öman, Viktor Nissilä, Simon Ingman) 70 cm
61
70 cmSkull Bone Fishing (Tim Fredman, Michael Andersson, Robin Nero) 70 cm
62
70 cmSnickers (Christer kvarnström, Kenneth möykky) 70 cm

Statistik

För hela tävlingen

  • Totalt antal godkända rapporter 158 st
  • Totalt antal team eller deltagare som rapporterat in minst en godkänd fisk: 62
  • Sammanlagd längd: 124.64 meter
  • Medellängd: 78.89 cm
  • Median-längd: 76 cm

Största fiskarna (Top 10)

110 cmTeam Stäket (Thomas Eriksson, Claes Högberg, Peter Puhakka)Peter Puhakka
103 cmLindahls Fiske & Natur (Lars Lindahl, Patrik Plensners, Joakim Scott)Patrik Plensners
101 cmTeam Vänsterböj (Niklas wallenström, Mikael wallenström, Sonny Johansson)Niklas wallenström
100 cmFlanell (Kenneth Karlsson, Robert Hellqvist, Lars Berglund)Kenneth Karlsson
100 cmTeam2Spön (Andreas Kalholm, Marcus Andersson, Henrik Ekström)Andreas Kalholm
99 cmTeam Gäddfighten (Fredrik Sundkvist, Christoffer Sundkvist, Pär Dahlgren)Christoffer Sundkvist
99 cmTeam North (Jan Eklund, Robin Gustafsson, Tommy Forsberg)Robin Gustafsson
97 cmAlways Out Fishing (Jakob Berggren, Sakarias Tärnblom)Sakarias Tärnblom
97 cmTeam Uppsala Pike Brigade (Mattias Wallén, Henrik Andersson, Mikael Andersson)Mattias Wallén
96 cmTeam Trosa Fiskeguide/Daiwa (Fredrik Bäck, Torbjörn Odén, Jens Segrén)Fredrik Bäck

Flest antal godkända rapporter (Top 10)

5 stTeam Pikeblood (Mats Holmgren, Micke Svensson, Claes Runhagen)
5 stB18 Pike Team (David Barton, Theo Barton, Jakob Barton)
5 stAmerican Tackle Sweden (Sebastian Calinescu, Jonatan Brunnelöv, Max Riesel)
5 stFlanell (Kenneth Karlsson, Robert Hellqvist, Lars Berglund)
5 stAlfredanglers (Fredrik Larsson, Alexander Hellblom, Håkan Johansson)
5 stTeam Wezzan (Tim Kjellén, Linus Alvin, Samuel Jonsson)
5 stAros Anglers (Joakim waxin, Henrik hagman, Peter Östergren)
5 stSyntax Error (Alexander Lundin, Petter Dunbäck, Fredrik Lindqvist)
5 stTeam Trosa Fiskeguide/Daiwa (Fredrik Bäck, Torbjörn Odén, Jens Segrén)
5 stSlips (Magnus Holtmar, Rasmus Grebacken, Olle Lundstedt)

 Anmälningslista (Höstgäddan 2022, Platser: 100)

#PlatsNamnSPL ID
11PikeabooThomas Sandh, Isak Hampel Klang, Dennis Lindroth547 →
22Team VazzDaniel Schedin, Hampus Magnusson, Linus Larsson588 →
33Team MiabKevin Lundvall , Jens Andersson, Joakim Danneker619 →
44Team RäksalladDan Sundström, Pierre Holm, Magnus Lind641 →
55Toby DickTony Möllergren, Max Andersson, Staffan Norlin302 →
66Team NorthJan Eklund ,Robin Gustafsson,Tommy Forsberg459 →
77Team GrundstötenNukoon Chunokun, Daniel Grankvist652 →
88Team GarbageJimmy Larsson, Magnus Pettersson561 →
99SnubbarnaJoakim Jegestad, Robert Eriksson, Jan Henriksson190 →
1010Team LysmaskOskar Levin Max Boström Carl Lindahl626 →
1111Team 79/80Anders Filling, Ernst Ålund, Linus Mickelsson570 →
1212Team LivlinanJakob Lindahl, Marcus Lundgren565 →
1313Mollbergs BlandningMikael Carlenstam. Nicka Hellenberg, Lasse Sjöblom476 →
1414Mälaren LuresMagnus Ström, Daniel Granholm, Jarkko Rantalainen217 →
1515West Hill AnglersMattias Leksell, Magnus Morath, Mikael Leksell24 →
1616AlfredanglersFredrik Larsson, Alexander Hellblom, Håkan Johansson674 →
1717Team StockholmJimmy Andersson, Erik Lantz, Johan Holmberg
1818Team EkeröAnders Lantz, Jesper Andersson, Erik Sandlund
1919Kls SportfiskeDaniel Leijonhufvud, Jonas Kalmkvist, Roland Strand609 →
2020Team VarghuvudAnton Hedlund, Pontus Thurin, Jimi Lindqvist572 →
2121Team NoppeJakob Dahlberg, Victor Jonasson
2222Team FpsSebastian Jönsson, Felix Calmegård, Petter Winberg663 →
2323NorthbiteLeon Arffman, Lukas Lundstedt, Patrik Holqvist549 →
2424Aros AnglersJoakim waxin, Henrik hagman, Peter Östergren118 →
2525Always Out FishingJakob Berggren, Sakarias Tärnblom
2626Team OklartMarcus Bergström, Andreas Rickling; Dennis Andreasson
2727B18 Pike TeamDavid Barton, Theo Barton, Jakob Barton
2828Lindahls Fiske & NaturLars Lindahl, Patrik Plensners, Joakim Scott480 →
2929A.jensen Flyfishing & FriendsChristian Pizzoni Elfving, Jonas Skotte, Anders Kjellén239 →
3030Predator Fishing ScandinaviaMartin Wahlquist, Christian Wahlquist, Erik Segnestam36 →
3131Mighty PikeUlf Hagman,Bengt Sjödin72 →
3232Team Trosa Fiskeguide/DaiwaFredrik Bäck, Torbjörn Odén, Jens Segrén166 →
3333Vilket Jävla Hugg!Peter Wibjörn, Martin Stenback; Björn Dolk
3434Team StäketThomas Eriksson, Claes Högberg, Peter Puhakka
3535Team ProMikael Ekstedt, Fredrik Bernström, Håkan Stoltz
3636Team2SpönAndreas Kalholm, Marcus Andersson, Henrik Ekström
3737Team WezzanTim Kjellén, Linus Alvin, Samuel Jonsson
3838Team PikebloodMats Holmgren, Micke Svensson, Claes Runhagen569 →
3939Uv PikePer Hallin, Andreas Fridner Daniel Fridner
4040GlädjehuggetPontus Karsenbarg, Joakim Hahne, Magnus Olsson243 →
4141Team SilverfiskTommy Nilsson,Johan Holmgren545 →
4242Team GäddfightenFredrik Sundkvist, Christoffer Sundkvist, Pär Dahlgren15 →
4343Skull Bone FishingTim Fredman, Michael Andersson, Robin Nero143 →
4444Team Nöff NöffJohan Enander, Mattias Lloryd,Kristoffer Brandt
4545Team 112ALeo Waldner, Simon Classon, William Lillbäck
4646Team DjupfishingAri Kumpulainen, Kristiina Kankainen608 →
4747BlårändernaWille Bäckström, Olle Sjöblom, Tomas Af Geijerstam
4848FlanellKenneth Karlsson, Robert Hellqvist, Lars Berglund223 →
4949Team HeroHenrik Fröding, Robin Zetterström, Anton Christensen
5050Team FinessLars Englund, Lars Lundberg
5151Club PikeToni Välimäki, Björn Lundell, Magnus Arvhammar247 →
5252Syntax ErrorAlexander Lundin, Petter Dunbäck, Fredrik Lindqvist
5353No Fisk - No TrasselAndreas Johansson, Neo Johansson, Andy Abdullah
5454Papegojorna Från HögdalenPatrik Friberg, Jonas Friberg, Nicklas Stensson
5555Team VänsterböjNiklas wallenström, Mikael wallenström, Sonny Johansson
5656SlipsMagnus Holtmar,Rasmus Grebacken,Olle Lundstedt111 →
5757Team MkcJohan hellberg, Markus Forstén232 →
5858Team DreamhackPer Sandén, Marcus Lindmark, Andreas Jernberg
5959Isla BlancaPaul Lehecka, Patric Vedin, Mikael Stålsäter
6060American Tackle SwedenSebastian Calinescu, Jonatan Brunnelöv, Max Riesel283 →
6161Team BustaElias Bustamante, Sergio Cuevas, Marco Bustamante670 →
6262Team Boo PikersKungs Olof Levisson,Kungs William Levisson,Levi Greenstein
6363Pinglor Och PojkarAlexander Forslund, Sofie Arvidsson643 →
6464Mono FishKrister Monie, Erik Nordström697 →
6565Team SmidmekTommie Lindström, Dennis Johansson, Alexander Carlde
6666Team Eastfield/Bakom ÖnAnders Eriksson-Tobias Metso-Nichlas Andersson
6767Bergs FiskeErik Berg, Johan Bäck, Christofer Torbjörnsson
6868Predatorteam Sundbybergs SportfiskeElias Lindskog, Fredrik Näslund,
6969Team Uppsala Pike BrigadeMattias Wallén, Henrik Andersson, Mikael Andersson463 →
7070Team BigfishonAndreas Åslund, Daniel Strid, Erik Laine
7171Flyspin AdelsöAnders Holm, Mattias Backström612 →
7272Team 70+Johan Moquist, Håkan Moquist523 →
7373Apex CrewCarl Dahlin, Erik Cedergren, Haraldh Ek
7474Fishing And StylezNasim Abu Qouta, Zubair Jalil, Bayram Pektas659 →
7575Nothing To Lose 2Johannes Landin, Sebastian Kalaja415 →
7676Sundbergs Vänner Team BlyKrister Malmgren, Yones idrissi, Lasse Sundberg370 →
7777GäddexpressenJens Ekhamn,Stefan Holmudd,47 →
7878Team TrollspöTobias Hokander, Micke Borg, Johan Söderman374 →
7979Team JomasJohan Sjöberg, Indulis Salaks, Aturs Salaks
8080SnickersChrister kvarnström, kenneth möykky
8181A:et I GnagetDavid Öman, Viktor Nissilä, Simon Ingman
Antal: 81 Team (219 personer)