Laxsjön Open Abborre

Tävling: Laxsjön Open Abborre 2022 - DM och kval till SM 2023

 Tävlingen är avslutad och en slutgiltig tabell visas.
PlatsPoängNamnDelresultat
1
223 cmTeam Fiskpåkroken (Stefan persson 2088474, Oliver falk 2319115, Henrik Olander 2281333) 46,45,44,44 och 44 cm
2
207 cmTeam Sportia Säffle (Robin Thysell 2320804, Viktor Vestlund 2277688) 43,42,42,41 och 39 cm
3
197 cmTeam Velofish (Magnus Kristensen, Espen Wiik, Espen Bøhnsmoen) 42,40,40,38 och 37 cm
4
189 cmTeam Trash (Johan Jansson 2211265, Jon Bergström 1352525) 40,38,38,37 och 36 cm
5
185 cmTeam Snäjk Prostaff (Emil Ståhl 2280773, Jonatan Alexandersson 2277759, Andreas Nejstgaard 2370645.) 41,39,39,34 och 32 cm
6
183 cmTeam Två Söderbröder & Kråkan (Tomas Davidsson 2373617, Robert Lotsbom 2366779, Tommy Leyon 2088608) 43,37,36,34 och 33 cm
7
177 cmTeam Blankning (Thomas Gunnarsson 2318791 Johanna Nilsson 2318791) 44,35,34,33 och 31 cm
8
177 cmTeam Ab (Albin andersson 1013184, Joacim bordell 2003856) 42,40,32,32 och 31 cm
9
152 cmTeam No Bananas (Robert Martinsson, Mikael Wilsson, Niklas Lindström 2364297) 32,31,30,30 och 29 cm
10
120 cmTeam Psychopajke Dalsland (Dennis Solberg 2374077, Jimmy fredriksson 2374047) 39,31,29 och 21 cm
11
119 cmTeam Abbörr (Robin Göransson 2280206, Casper Sandin 2373892) 32,31,28 och 28 cm
12
116 cmTeam Kaos (Martin Engen 2374251, Stein Runo Skaug 2374250) 32,30,30 och 24 cm
13
99 cmTeam Storfiskarn Lars (Oscar Jensen, Fredrik Magnusson) 40,35 och 24 cm
14
64 cmTeam Snipa (Jonas Persson 2280713, Maria Mellander 2320799) 24,21 och 19 cm
15
30 cmTeam 365 Fishing (Marcus kall 2321082, David karlsson 2044026, Jesper thide 2369469, ) 30 cm
16
26 cmTeam Laxbörren (Jim Magnusson 2030942, Linus Danielsson Berggren 2251145, Daniel Dahl 2373924l) 26 cm

Statistik

För hela tävlingen

  • Totalt antal godkända rapporter 65 st
  • Totalt antal team eller deltagare som rapporterat in minst en godkänd fisk: 16
  • Sammanlagd längd: 22.64 meter
  • Medellängd: 34.83 cm
  • Median-längd: 35 cm

Största fiskarna (Top 10)

46 cmTeam Fiskpåkroken (Stefan persson 2088474, Oliver falk 2319115, Henrik Olander 2281333)Stefan persson 2088474
45 cmTeam Fiskpåkroken (Stefan persson 2088474, Oliver falk 2319115, Henrik Olander 2281333)Oliver falk 2319115
44 cmTeam Fiskpåkroken (Stefan persson 2088474, Oliver falk 2319115, Henrik Olander 2281333)Oliver falk 2319115
44 cmTeam Fiskpåkroken (Stefan persson 2088474, Oliver falk 2319115, Henrik Olander 2281333)Oliver falk 2319115
44 cmTeam Fiskpåkroken (Stefan persson 2088474, Oliver falk 2319115, Henrik Olander 2281333)Oliver falk 2319115
44 cmTeam Blankning (Thomas Gunnarsson 2318791 Johanna Nilsson 2318791)
43 cmTeam Två Söderbröder & Kråkan (Tomas Davidsson 2373617, Robert Lotsbom 2366779, Tommy Leyon 2088608)Robert Lotsbom 2366779
43 cmTeam Sportia Säffle (Robin Thysell 2320804, Viktor Vestlund 2277688)Robin Thysell
42 cmTeam Sportia Säffle (Robin Thysell 2320804, Viktor Vestlund 2277688)Robin Thysell
42 cmTeam Sportia Säffle (Robin Thysell 2320804, Viktor Vestlund 2277688)Viktor Vestlund

Flest antal godkända rapporter (Top 10)

5 stTeam Fiskpåkroken (Stefan persson 2088474, Oliver falk 2319115, Henrik Olander 2281333)
5 stTeam Blankning (Thomas Gunnarsson 2318791 Johanna Nilsson 2318791)
5 stTeam Sportia Säffle (Robin Thysell 2320804, Viktor Vestlund 2277688)
5 stTeam Två Söderbröder & Kråkan (Tomas Davidsson 2373617, Robert Lotsbom 2366779, Tommy Leyon 2088608)
5 stTeam Ab (Albin andersson 1013184, Joacim bordell 2003856)
5 stTeam Velofish (Magnus Kristensen, Espen Wiik, Espen Bøhnsmoen)
5 stTeam Snäjk Prostaff (Emil Ståhl 2280773, Jonatan Alexandersson 2277759, Andreas Nejstgaard 2370645.)
5 stTeam Trash (Johan Jansson 2211265, Jon Bergström 1352525)
5 stTeam No Bananas (Robert Martinsson, Mikael Wilsson, Niklas Lindström 2364297)
4 stTeam Psychopajke Dalsland (Dennis Solberg 2374077, Jimmy fredriksson 2374047)

 Anmälningslista (Laxsjön Open Abborre 2022 - DM och kval till SM 2023, Platser: 25)

#PlatsNamn
11Team SnipaJonas Persson 2280713,Maria Mellander 2320799
22Team FiskpåkrokenStefan persson 2088474, Oliver falk 2319115, Henrik Olander 2281333
33Team Storfiskarn LarsOscar Jensen, Fredrik Magnusson
44Team LaxbörrenJim Magnusson 2030942, Linus Danielsson Berggren 2251145, Daniel Dahl 2373924l
55Team AbAlbin andersson 1013184 , Joacim bordell 2003856
66Team BlankningThomas Gunnarsson 2318791 Johanna Nilsson 2318791
77Team 365 FishingMarcus kall 2321082, david karlsson 2044026, jesper thide 2369469,
88Team Två Söderbröder & KråkanTomas Davidsson 2373617, Robert Lotsbom 2366779, Tommy Leyon 2088608
99Team Psychopajke DalslandDennis Solberg 2374077, Jimmy fredriksson 2374047
1010Team Snäjk ProstaffEmil Ståhl 2280773, Jonatan Alexandersson 2277759, Andreas Nejstgaard 2370645.
1111Team Sportia SäffleRobin Thysell 2320804, Viktor Vestlund 2277688
1212Team AbbörrRobin Göransson 2280206, Casper Sandin 2373892
1313Team VelofishMagnus Kristensen, Espen Wiik, Espen Bøhnsmoen
1414Team No BananasRobert Martinsson, Mikael Wilsson, Niklas Lindström 2364297
1515Team KaosMartin Engen 2374251, Stein Runo Skaug 2374250
1616Team TrashJohan Jansson 2211265, Jon Bergström 1352525
Antal: 16 Team (39 personer)