DM tävlingar

Tävling: DM i Gädda Stockholm 2022

 Tävlingen är avslutad och en slutgiltig tabell visas.
PlatsPoängNamnDelresultat
1
419 cmTeam Tail (Richard Richardson, Jonas Lilja, Eddie Karlberg) 100,95,81,74 och 69 cm
2
416 cmD-Bandz Pro (Tom Eklund, Robin Tarander, Jonas Kalmqvist) 96,91,80,75 och 74 cm
3
392 cmPikeaboo (Thomas Sandh, Isak Hampel Klang, Dennis Lindroth) 89,80,80,74 och 69 cm
4
390 cmTeam Gnuggarna (Robert Lilja, Lasse Bergström, Micke ”Snoken” Nilsson) 91,84,75,71 och 69 cm
5
378 cmTeam 123 (Jani Juslin, Göran Hjelm) 85,80,78,68 och 67 cm
6
361 cmTeam Finess (Lars Englund, Lars Lundberg, Cherdsin Jitlueam) 80,74,72,68 och 67 cm
7
354 cmJabber (Zet Alonzo, Simon Bergström, Pär Carlsson) 84,71,67,67 och 65 cm
8
354 cmA:et I Gnaget (David Öman, Viktor Nissilä, Simon Ingman) 82,71,68,68 och 65 cm
9
333 cmTeam 112A (Simon Classon, Leo Waldner, Pelle Samuelsson) 96,92,75 och 70 cm
10
320 cmTeam Sländan (Jimmie Nyberg, Erik Blomqvist, Tomi Suronen) 94,79,78 och 69 cm
11
317 cmTeam Vazz (Fredrik Bergman, Daniel Schedin, Hampus Magnusson) 96,89,66 och 66 cm
12
308 cmTeam 70+ (Johan Moquist, Håkan Moquist) 84,81,74 och 69 cm
13
291 cmSkull Bone Fishing (Tim Fredman, Michael Andersson, Robin Nero) 86,72,68 och 65 cm
14
288 cmLost@Sea (Mikael Ahlström, Dan Jorsenius, Christer Magnusson) 78,74,71 och 65 cm
15
282 cmTeam Crankbrothers (Martin Nesterud, Felix Sjöstrand, Håkan Leydner) 74,72,68 och 68 cm
16
276 cmPike Insurance (Erik Andersson Nordlander, Jakob Bergman Larsson, Erik Björkenholt) 76,68,66 och 66 cm
17
275 cmMighty Pike (Ulf Hagman, Bengt Sjödin) 71,71,67 och 66 cm
18
268 cmToby Dick (Tony Möllergren, Max Andersson, Staffan Norlin) 72,66,65 och 65 cm
19
262 cmTeam Dls / Echo Marine (Fredrik Löfgren, Emil Naskali, Andreas Forss) 90,90 och 82 cm
20
229 cmTeam Pikerboyz (Janne Kulmala, Niklas Nordström, Kenneth Möykky) 86,73 och 70 cm
21
217 cmBlåränderna (Fredrik Sjöblom, Olle Sjöblom, Wille Bäckström) 80,71 och 66 cm
22
149 cmDirekt På Skrapet Fishing (Ehsan Banisaid, Martin Lysell, Philip Kujanpää) 79 och 70 cm
23
141 cmNothing To Lose 2 (Johannes landin, Daniel aspling, Sebastian kalaja) 73 och 68 cm
24
141 cmBly Sundbergs Vänner (Lasse Sundberg, Krister Malmgren, Yones idrissi.) 71 och 70 cm
25
141 cmMollbergs Blandning, Spl 476 (Mikael Carlenstam, Lasse Sjöblom, Nicka Hellenberg) 71 och 70 cm
26
141 cmFlyspin Adelsö (Anders Holm, Mattias Backström, Magnus Weslien) 71 och 70 cm
27
139 cmTeam Stäket (Thomas Eriksson, Claes Högberg, Peter Puhakka) 70 och 69 cm
28
135 cmTeam Sjutti (Roger Bjuvgård Önnevall, Gustav Otterberg, Niklas Lindblom) 69 och 66 cm
29
134 cmTeam Busta Ssf (Elias Bustamante, Marco Bustamante, Oscar Bustamante) 69 och 65 cm
30
80 cmTeam Tur-Tures Hjältar (Kent Andersson, Christer Olsson, Mohammed El-Masri) 80 cm
31
80 cmTeam Miab (Kevin Lundvall, Joakim Danneker, Jens Andersson) 80 cm
32
79 cmTeam Spinnrulle (Mats Meibäck, Mårten Persson, Joakim Grunewald Becker) 79 cm
33
73 cmNorthbite (Leon Arffman, Lukas Lindstedt, Fredrik Hermansson) 73 cm
34
70 cmLuzifer (Tomas Reissmüller, David Jerresand, Melvin Jerresand) 70 cm
35
68 cmA.jensen Flyfishing & Friends (Christian Pizzoni Elfving, Nathalie Segel) 68 cm
36
65 cmBaylake Lures (Anton Christensen, Henrik Fröding, Robin Zetterström) 65 cm
37
65 cmRizla (Jan Stojkovic, Jonas Ivarsson) 65 cm

Statistik

För hela tävlingen

  • Totalt antal godkända rapporter 113 st
  • Totalt antal team eller deltagare som rapporterat in minst en godkänd fisk: 37
  • Sammanlagd längd: 84.31 meter
  • Medellängd: 74.61 cm
  • Median-längd: 71 cm

Största fiskarna (Top 10)

100 cmTeam Tail (Richard Richardson, Jonas Lilja, Eddie Karlberg)Richard Richardson
96 cmD-Bandz Pro (Tom Eklund, Robin Tarander, Jonas Kalmqvist)Tom Eklund
96 cmTeam 112A (Simon Classon, Leo Waldner, Pelle Samuelsson)Pelle Samuelsson
96 cmTeam Vazz (Fredrik Bergman, Daniel Schedin, Hampus Magnusson)Daniel Schedin
95 cmTeam Tail (Richard Richardson, Jonas Lilja, Eddie Karlberg)Richard Richardson
94 cmTeam Sländan (Jimmie Nyberg, Erik Blomqvist, Tomi Suronen)Erik Blomqvist
92 cmTeam 112A (Simon Classon, Leo Waldner, Pelle Samuelsson)Pelle Samuelsson
91 cmD-Bandz Pro (Tom Eklund, Robin Tarander, Jonas Kalmqvist)Robin Tarander
91 cmTeam Gnuggarna (Robert Lilja, Lasse Bergström, Micke ”Snoken” Nilsson)Robert Lilja
90 cmTeam Dls / Echo Marine (Fredrik Löfgren, Emil Naskali, Andreas Forss)Emil Naskali

Flest antal godkända rapporter (Top 10)

5 stTeam Tail (Richard Richardson, Jonas Lilja, Eddie Karlberg)
5 stPikeaboo (Thomas Sandh, Isak Hampel Klang, Dennis Lindroth)
5 stTeam Finess (Lars Englund, Lars Lundberg, Cherdsin Jitlueam)
5 stJabber (Zet Alonzo, Simon Bergström, Pär Carlsson)
5 stTeam 123 (Jani Juslin, Göran Hjelm)
5 stA:et I Gnaget (David Öman, Viktor Nissilä, Simon Ingman)
5 stTeam Gnuggarna (Robert Lilja, Lasse Bergström, Micke ”Snoken” Nilsson)
5 stD-Bandz Pro (Tom Eklund, Robin Tarander, Jonas Kalmqvist)
4 stToby Dick (Tony Möllergren, Max Andersson, Staffan Norlin)
4 stMighty Pike (Ulf Hagman, Bengt Sjödin)

 Anmälningslista (DM i Gädda Stockholm 2022, Platser: 999)

#PlatsNamn
11NorthbiteLeon Arffman, Lukas Lindstedt, Fredrik Hermansson
22Team FinessLars Englund, Lars Lundberg, Cherdsin Jitlueam
33Mollbergs Blandning, Spl 476Mikael Carlenstam, Lasse Sjöblom, Nicka Hellenberg
44Team VazzFredrik Bergman, Daniel Schedin, Hampus Magnusson
55Team SpinnrulleMats Meibäck, Mårten Persson, Joakim Grunewald Becker
66Direkt På Skrapet FishingEhsan Banisaid, Martin Lysell, Philip Kujanpää
77Team 112ASimon Classon, Leo Waldner, Pelle Samuelsson
88Baylake LuresAnton Christensen, Henrik Fröding, Robin Zetterström
99Team SjuttiRoger Bjuvgård Önnevall, Gustav Otterberg, Niklas Lindblom
1010PikeabooThomas Sandh, Isak Hampel Klang, Dennis Lindroth
1111LuziferTomas Reissmüller,David Jerresand, Melvin Jerresand
1212A:et I GnagetDavid Öman, Viktor Nissilä, Simon Ingman
1313Pike InsuranceErik Andersson Nordlander, Jakob Bergman Larsson, Erik Björkenholt
1414Team LivlinanJakob Lindahl, Marcus Lundgren, Gustav Mäehans
1515Team 123Jani Juslin, Göran Hjelm
1616JabberZet Alonzo, Simon Bergström, Pär Carlsson
1717Team PikerboyzJanne Kulmala, Niklas Nordström, Kenneth Möykky
1818Toby DickTony Möllergren, Max Andersson, Staffan Norlin
1919Team MiabKevin Lundvall, Joakim Danneker , Jens Andersson
2020Team CrankbrothersMartin Nesterud, Felix Sjöstrand, Håkan Leydner
2121Team StäketThomas Eriksson,Claes Högberg, Peter Puhakka
2222Nothing To Lose 2Johannes landin, Daniel aspling, Sebastian kalaja
2323A.jensen Flyfishing & FriendsChristian Pizzoni Elfving, Nathalie Segel
2424Murphys LagAdam Brandt, Martin Agnälv, Sebastian Lindblad Petersen
2525Team Dls / Echo MarineFredrik Löfgren, Emil Naskali, Andreas Forss
2626Team Busta SsfElias Bustamante, Marco Bustamante, Oscar Bustamante
2727BlårändernaFredrik Sjöblom, Olle Sjöblom, Wille Bäckström
2828Team 70+Johan Moquist, Håkan Moquist
2929Mighty PikeUlf Hagman, Bengt Sjödin
3030Team GnuggarnaRobert Lilja, Lasse Bergström, Micke ”Snoken” Nilsson
3131Titan Pro TackleJocke Öhman, Calle Pereira, Micke Vilund
3232Team TailRichard Richardson, Jonas Lilja, Eddie Karlberg
3333Lost@SeaMikael Ahlström, Dan Jorsenius, Christer Magnusson
3434Team SländanJimmie Nyberg, Erik Blomqvist, Tomi Suronen
3535Predatorteam Sundbybergs SportfiskeElias Lindskog, Fredrik Näslund, Magnus Wiberg
3636Flyspin AdelsöAnders Holm, Mattias Backström,Magnus Weslien
3737RizlaJan Stojkovic, Jonas Ivarsson
3838Team Tur-Tures HjältarKent Andersson, Christer Olsson, Mohammed El-Masri
3939Skull Bone FishingTim Fredman, Michael Andersson, Robin Nero
4040Bly Sundbergs VännerLasse Sundberg, Krister Malmgren, Yones idrissi.
4141Team M And MMichael Jarkovsky, Mikael Lind
4242Team SportfiskekungenNasim Abu Q, Bayram Pektas
4343Real Stäket EJ DMAndreas Johnsson, Linus Johnsson, EJ DM
4444D-Bandz ProTom Eklund, Robin Tarander, Jonas Kalmqvist
Antal: 44 Team (125 personer)