Tävlingar 2022

Tävling: 08 ABBORREN DM Stockholm

 Tävlingen är avslutad och en slutgiltig tabell visas.
PlatsPoängNamnDelresultat
1
189 cmZero Eight Perches (Anssi Lehtevä, Robin Hall, Jan Bergström) 42,41,38,34 och 34 cm
2
186 cmTeam Pro Jig (Lauras Antanavicius, Justinas Navickas, Egidijus Eitvydas) 42,40,37,36 och 31 cm
3
182 cmTeam 08City (Fredrik Modigh, Mattias Larsson, Daniel Sundin) 40,40,40,32 och 30 cm
4
170 cmTeam Tusenbröder (Mikael åhlstedt, William arsenijevic, Erik Blomkvist) 36,35,34,33 och 32 cm
5
166 cmTeam Jem (Eric Gencer, Martin Spiik, Jens Börjesson) 35,34,33,33 och 31 cm
6
157 cmTeam S P R (Stefan Falk, Peter Tarvainen, Robin Zetterström) 37,32,30,29 och 29 cm
7
155 cmTeam Påtår (Stefan Björkman, Fredde Björkman) 36,33,31,28 och 27 cm
8
148 cmKeepin (Johan Skattberg, Axel Ehrling, Alexander Fischhaber) 32,30,29,29 och 28 cm
9
140 cmKnickedickerna (Robin Klintefalk, Kim Diop, Max Lönnqvist) 31,29,27,27 och 26 cm
10
107 cmMadafanglers (Lukas Rauvala, Calle Winnberg, Mikael kindberg) 29,27,26 och 25 cm
11
106 cmFäringsö Anglers (Färingsö Anglers Fredrik Lindberg; Rikard skoglund) 28,27,26 och 25 cm
12
92 cmTeam Oakislanders (Pelle Allerhed, Janne Nilsson, Jari Saarinen) 35,30 och 27 cm
13
60 cmTeam Urkass (Isabelle Wassberger, Andreas Bergström) 33 och 27 cm
14
60 cmTeam Drm (Dennis Lindroth, Rickard Johnsson, Magnus Sundin) 32 och 28 cm
15
32 cmTeam Northbite (Leon Arffman, Niklas "nixe" Nordström) 32 cm
16
30 cmPredatorteamsthlmekerö (Fredrik Näslund, Joakim Persson, Daniel Isaksson) 30 cm
17
28 cmTeam Sportfiskarna (Paul Wieranga, Simon Berg, Vincent Malmberg) 28 cm
18
28 cmCj-Eagle (CurtAvasjö, JohanFunk) 28 cm
19
27 cmTeam Mpa (Anders Ehn, Magnus Wiskås, Mikael Karlsson) 27 cm
20
26 cmPikeaboo (Thomas Sandh, Isak Hampel Klang, Björn Uvebrant) 26 cm

Statistik

För hela tävlingen

  • Totalt antal godkända rapporter 66 st
  • Totalt antal team eller deltagare som rapporterat in minst en godkänd fisk: 20
  • Sammanlagd längd: 20.89 meter
  • Medellängd: 31.65 cm
  • Median-längd: 31 cm

Största fiskarna (Top 10)

42 cmZero Eight Perches (Anssi Lehtevä, Robin Hall, Jan Bergström)Anssi Lehtevä
42 cmTeam Pro Jig (Lauras Antanavicius, Justinas Navickas, Egidijus Eitvydas)Justinas Navickas
41 cmZero Eight Perches (Anssi Lehtevä, Robin Hall, Jan Bergström)Robin Hall
40 cmTeam Pro Jig (Lauras Antanavicius, Justinas Navickas, Egidijus Eitvydas)Egidijus Eitvydas
40 cmTeam 08City (Fredrik Modigh, Mattias Larsson, Daniel Sundin)Fredrik Modigh
40 cmTeam 08City (Fredrik Modigh, Mattias Larsson, Daniel Sundin)Mattias Larsson
40 cmTeam 08City (Fredrik Modigh, Mattias Larsson, Daniel Sundin)Mattias Larsson
38 cmZero Eight Perches (Anssi Lehtevä, Robin Hall, Jan Bergström)Jan Bergström
37 cmTeam S P R (Stefan Falk, Peter Tarvainen, Robin Zetterström)Stefan Falk
37 cmTeam Pro Jig (Lauras Antanavicius, Justinas Navickas, Egidijus Eitvydas)Lauras Antanavicius

Flest antal godkända rapporter (Top 10)

5 stZero Eight Perches (Anssi Lehtevä, Robin Hall, Jan Bergström)
5 stTeam 08City (Fredrik Modigh, Mattias Larsson, Daniel Sundin)
5 stTeam S P R (Stefan Falk, Peter Tarvainen, Robin Zetterström)
5 stTeam Tusenbröder (Mikael åhlstedt, William arsenijevic, Erik Blomkvist)
5 stTeam Påtår (Stefan Björkman, Fredde Björkman)
5 stTeam Jem (Eric Gencer, Martin Spiik, Jens Börjesson)
5 stTeam Pro Jig (Lauras Antanavicius, Justinas Navickas, Egidijus Eitvydas)
5 stKeepin (Johan Skattberg, Axel Ehrling, Alexander Fischhaber)
5 stKnickedickerna (Robin Klintefalk, Kim Diop, Max Lönnqvist)
4 stFäringsö Anglers (Färingsö Anglers Fredrik Lindberg; Rikard skoglund)

 Anmälningslista (08 ABBORREN DM Stockholm, Platser: 999)

#PlatsNamn
11Team 08CityFredrik Modigh, Mattias Larsson, Daniel Sundin
22Team NorthbiteLeon Arffman ,Niklas "nixe" Nordström
33Team NyköpingMikael Landeblad, Eliot Landeblad
44Team PåtårStefan Björkman,Fredde Björkman
55Täby PimpelfiskareKim Bergkvist, Michael Litholm
66Team TusenbröderMikael åhlstedt, William arsenijevic, Erik Blomkvist
77Team JemEric Gencer,Martin Spiik,Jens Börjesson
88Zero Eight PerchesAnssi Lehtevä, Robin Hall, Jan Bergström
99KnickedickernaRobin Klintefalk, Kim Diop, Max Lönnqvist
1010PikeabooThomas Sandh, Isak Hampel Klang, Björn Uvebrant
1111BrewskiboysRoger Johansson, Tommie Johansson, Mark Stoker
1212Cj-EagleCurtAvasjö,JohanFunk
1313Team S P RStefan Falk, Peter Tarvainen, Robin Zetterström
1414Team DrmDennis Lindroth, Rickard Johnsson, Magnus Sundin
1515PredatorteamsthlmekeröFredrik Näslund,Joakim Persson,Daniel Isaksson
1616MadafanglersLukas Rauvala, Calle Winnberg, Mikael kindberg
1717Team UrkassIsabelle Wassberger, Andreas Bergström
1818Team OakislandersPelle Allerhed, Janne Nilsson, Jari Saarinen
1919Färingsö AnglersFäringsö Anglers Fredrik Lindberg; Rikard skoglund
2020Team MpaAnders Ehn, Magnus Wiskås, Mikael Karlsson
2121Team SportfiskarnaPaul Wieranga, Simon Berg, Vincent Malmberg
2222Team Pro JigLauras Antanavicius,Justinas Navickas, Egidijus Eitvydas
2323KeepinJohan Skattberg, Axel Ehrling, Alexander Fischhaber
2424Club PerchBjörn lundell, Andreas Fredriksson, Tony Välimaki
Antal: 24 Team (64 personer)