Gäddfighten Gävle/Dala

Tävling: Gäddfighten Gävle/Dala Höstgäddan 2021

 Tävlingen är avslutad och en slutgiltig tabell visas.
PlatsPoängNamnDelresultat
1
398 cmHj Baits (Micke Hedqvist Anton lundberg) 101, 100, 99 och 98 cm
2
368 cmTeam Waterproof (Martin Axelsson, Tobias Larsson, Elias Svedjeholm) 100, 92, 89 och 87 cm
3
367 cmTeam Spero (Fredrik Hellman, Filip Johansson, Tobias Funestig) 95, 93, 92 och 87 cm
4
359 cmTeam Frugan (Klas Nelin, Erik Lundqvist, Daniel Eliasson) 96, 90, 90 och 83 cm
5
350 cmTeam Löfström (Johan Löfström, Melvin Löfström) 93, 91, 86 och 80 cm
6
270 cmTeam Arcticpike (Daniel fälth, Gustaf Gröning, Nils Wallin) 93, 92 och 85 cm
7
263 cmTeam Fip (Johan karlsson Linus holmblad) 91, 88 och 84 cm
8
257 cmTeam Esoxhunters (Dennis Berglund Erik Rehn Jon Persson) 93, 82 och 82 cm
9
254 cmTeam North (Jan Eklund Robin Gustafsson Tommy Forsberg) 88, 84 och 82 cm
10
210 cmTeam Ankartroll (Mark Pastuhoff, John Arvidsson, Johan Helén) 117 och 93 cm
11
189 cmTeam Skapligt (Martin Nordström, Rasmus Eklöf, Axel Eklöf) 100 och 89 cm
12
183 cmTeam Spökfiskarna (Anders Sällstedt, Björn Norell, Kristian Dahlander) 92 och 91 cm
13
180 cmTeam Nickel/Ulm (Jocke Hedlund, Calle kvist, Mathiaz brink) 100 och 80 cm
14
177 cmTeam Ruffanglers (Joakim Sjöberg, Mårten Wester) 89 och 88 cm
15
163 cmTeam Hal (Andreas Hedström, Henrik Brodin, Linus Roth) 83 och 80 cm
16
102 cmTeam Vevstopp (Fredrik Gesar, Max Bäck, Mattias Storgärds) 102 cm
17
100 cmBondfiske (Joacim Grundström, Tim Björkman, Willy Björkman) 100 cm
18
98 cmTeam Frans (Andreas Frans, Daniel Frans) 98 cm
19
97 cmTeam Fiskmas (Tobias Engqvist, Fredrik Andersson, Rickard Hedlund) 97 cm
20
92 cmTeam Superblankarna (Jesper Djärv, Marcus Reyier, Adam Reyier) 92 cm
21
89 cmTeam Gäddfighten (Fredrik Sundkvist, Christoffer Sundkvist, Pär Dahlgren) 89 cm
22
89 cmTeam Lirka (Anel Dedovic, Gregor Bergquist, Albert Fejza) 89 cm
23
87 cmSviken I Viken (Jonas Lönnbark, David Wahlborg) 87 cm
24
87 cmTeam Storm (Jonathan Nellfors, Per Stenberg, Andreas Perden) 87 cm
25
85 cmTeam Blå (Tor Govasli, Rickard Pettersson, Mathias Valtonen) 85 cm
26
84 cmTeam Träsko (Robin Hagström, Simon Jäderholm) 84 cm
27
83 cmTeam Älgläpp (Andreas Norgren Peter Nyström) 83 cm
28
83 cmTeam Vassrugg (Michael Fors, Viktor Vestberg, Mikael Åkerberg) 83 cm
29
82 cmWk Fishing (Johannes kaunisto, Marcus Wengrud) 82 cm
30
81 cmTeam Eriksson (Tommy Eriksson, Stefan Eriksson) 81 cm
31
81 cmTeam Masjävlar (Fredrik Hedin, Anton Linnteg) 81 cm
32
81 cmTeam Fyffes (Lars Albinsson, Simon Boklund, Pelle Saxe) 81 cm

Statistik

För hela tävlingen

  • Totalt antal godkända rapporter 61 st
  • Totalt antal team eller deltagare som rapporterat in minst en godkänd fisk: 32
  • Sammanlagd längd: 54.89 meter
  • Medellängd: 89.98 cm
  • Median-längd: 89 cm

Största fiskarna (Top 10)

117 cmTeam Ankartroll (Mark Pastuhoff, John Arvidsson, Johan Helén)Johan Helén
102 cmTeam Vevstopp (Fredrik Gesar, Max Bäck, Mattias Storgärds)Max Bäck
101 cmHj Baits (Micke Hedqvist Anton lundberg)
100 cmHj Baits (Micke Hedqvist Anton lundberg)
100 cmBondfiske (Joacim Grundström, Tim Björkman, Willy Björkman)Willy Björkman
100 cmTeam Waterproof (Martin Axelsson, Tobias Larsson, Elias Svedjeholm)Elias Svedjeholm
100 cmTeam Skapligt (Martin Nordström, Rasmus Eklöf, Axel Eklöf)Axel Eklöf
100 cmTeam Nickel/Ulm (Jocke Hedlund, Calle kvist, Mathiaz brink)calle kvist
99 cmHj Baits (Micke Hedqvist Anton lundberg)
98 cmTeam Frans (Andreas Frans, Daniel Frans)Andreas Frans

Flest antal godkända rapporter (Top 10)

4 stHj Baits (Micke Hedqvist Anton lundberg)
4 stTeam Waterproof (Martin Axelsson, Tobias Larsson, Elias Svedjeholm)
4 stTeam Löfström (Johan Löfström, Melvin Löfström)
4 stTeam Frugan (Klas Nelin, Erik Lundqvist, Daniel Eliasson)
4 stTeam Spero (Fredrik Hellman, Filip Johansson, Tobias Funestig)
3 stTeam Fip (Johan karlsson Linus holmblad)
3 stTeam Arcticpike (Daniel fälth, Gustaf Gröning, Nils Wallin)
3 stTeam North (Jan Eklund Robin Gustafsson Tommy Forsberg)
3 stTeam Esoxhunters (Dennis Berglund Erik Rehn Jon Persson)
2 stTeam Hal (Andreas Hedström, Henrik Brodin, Linus Roth)

 Anmälningslista (Gäddfighten Gävle/Dala Höstgäddan 2021, Platser: 46)

#PlatsNamnSPL ID
11Team TräskoRobin Hagström, Simon Jäderholm
22Team WesterholmTony Westerholm, Tor Westerholm, Tom Westerholm
33Team SperoFredrik Hellman, Filip Johansson, Tobias Funestig511 →
44Team FransAndreas Frans, Daniel Frans
55Team Nickel/UlmJocke Hedlund, calle kvist, Mathiaz brink443 →
66Team StormJonathan Nellfors, Per Stenberg, Andreas Perden482 →
77Team VevstoppFredrik Gesar , Max Bäck , Mattias Storgärds
88Team RuffanglersJoakim Sjöberg, Mårten Wester
99Team EsoxhuntersDennis Berglund Erik Rehn Jon Persson
1010Team BlåTor Govasli, Rickard Pettersson, Mathias Valtonen
1111Team PiratesMorne Muller, Vera Muller
1212Team ÄlgläppAndreas Norgren Peter Nyström
1313Team FyffesLars Albinsson, Simon Boklund, Pelle Saxe
1414Team KrokodrillJimmy Skevik, Jan Govasli
1515Hj BaitsMicke Hedqvist Anton lundberg
1616Team FruganKlas Nelin, Erik Lundqvist, Daniel Eliasson
1717Team BåttidAndreas Rindeskär, Jimmie Söderlund, Daniel Edmarker
1818Team Fiskis & FestisKim Häggkvist, Cricke Moqvist, Fredrik Larsson
1919Team FiskmasTobias Engqvist, Fredrik Andersson, Rickard Hedlund
2020Team SofieroJoakim Nilsson ola Johansson, William Glöggler
2121Team VassruggMichael Fors, Viktor Vestberg, Mikael Åkerberg
2222Team VarghuvudPontus thurin,Anton Hedlund,Jimi Lindqvist572 →
2323Team AnkartrollMark Pastuhoff, John Arvidsson, Johan Helén
2424Team SuperblankarnaJesper Djärv, Marcus Reyier, Adam Reyier
2525Team AcrRobbin Eriksson, Christian Sundling, Alexander Strömberg
2626Team HalAndreas Hedström, Henrik Brodin, Linus Roth
2727Team ÄventyrsserviceJens Persson, Robin Persson
2828Team Serigös?!Marcus Tallbo Pierre, Jesper Norberg, Robert Johansson498 →
2929Team SpökfiskarnaAnders Sällstedt, Björn Norell, Kristian Dahlander
3030Savage PikehuntersJari Göras Axner, Eero Haara, Robert Belin484 →
3131Team LirkaAnel Dedovic, Gregor Bergquist, Albert Fejza567 →
3232Team MasjävlarFredrik Hedin, Anton Linnteg
3333Team WaterproofMartin Axelsson, Tobias Larsson, Elias Svedjeholm
3434Team ArcticpikeDaniel fälth ,Gustaf Gröning, Nils Wallin
3535Team NorthJan Eklund Robin Gustafsson Tommy Forsberg459 →
3636Team SkapligtMartin Nordström, Rasmus Eklöf, Axel Eklöf
3737Team LöfströmJohan Löfström, Melvin Löfström
3838Team GmcMelker Karlsson, Emil Lilja, Emil Sundberg
3939Team BölebackeJoakim Mikaelsson,Conny Kraft577 →
4040Wk FishingJohannes kaunisto, Marcus Wengrud
4141Sviken I VikenJonas Lönnbark, David Wahlborg
4242BondfiskeJoacim Grundström, Tim Björkman, Willy Björkman79 →
4343Team CarboniteGert-åke Åsberg,Robin Åsberg,Jimmy Thieme
4444Team FipJohan karlsson Linus holmblad
4545Team ErikssonTommy Eriksson, Stefan Eriksson
4646Team GäddfightenFredrik Sundkvist, Christoffer Sundkvist, Pär Dahlgren15 →
Antal: 46 Team (115 personer)