Nu hyllar vi Svenska Mästarna i Gädda 2025!

Nu hyllar vi Svenska Mästarna i Gädda 2025! Det är bara några timmar sedan SM i Gädda 2025 avgjordes på Siljan i Dalarna. En spännande final, med 35 laddade team och med ett fiske som öppnade med några riktigt fina pjäser den första timmen.

Ganska fort tog Team North, Jan Eklund, Robin Gustavsson och Tommy Forsberg, ledningen med en 85:a och en praktfisk på 115 cm för Robin som också blev tävlingen längsta fisk, belönad med denna grymma handsnidade gädda gjord av Eagle Fishings Anders Holm och hans fru, priset ser ni nedan!

Ledningen växlade flera gånger under dagen och fisket blev allt svårare. Vid mörkningen klockan 1300 var Team North åter i ledning efter att ha landat en 106:a och en 75:a. Tvåa vid denna tid var Predator Fishing Scandinavia , Martin Wahlquist, Christian Wahlquist och Erik Segenstam, på tredjeplats hade vi Marbin Anglers, Martin Soffronow, Robin Ulvenstål Blomgren och Linus Skogh. Inget av topplagen hade då “fullt papper”.

Under mörkningen hände det saker, Team Predator Fishing Scandinavia lyckades fylla pappret och fiskade ihop fina 458 cm och kunde med det säkra segern! Stort grattis till ert andra SM-Guld på raken, en otroligt fin bedrift.

På andraplats kom Team Marbin Anglers, också detta lag får nog hyllas lite extra då dom lyckade fiska ihop totalt 435 cm och utöver det förlorade en hel del tid efter en trist grundstötning som helt slog ut propellern till huvudmotorn! 

Trea i detta år SM blev Team Massa Problemas, Kenneth Söderberg, Gustav Nylander och Patrik Franzen som fiskade ihop fina 413 cm och med det var ett av tre lag som lyckades fiska fullt, fem fiskar, vilket säger en del om att det inte var helt enkelt att fånga gädda.

Alla pristagare, riktigt skickliga sportfiskare som briljerade denna dag!

Stort grattis alla, ni fiskade otroligt bra!

Daniel Hedberg från Eagle Fishing och Sportfiskarnas Isabelle Wassberger fixar prispallen!

Det finns flera personer som bör få en extra applåd för genomförandet av årets SM, gänget bakom Eagle Fishing Club med Daniel Hedberg, Anders Holm mfl som lagt ner mycket tid på att göra en bra tävling och som dessutom fått kämpa med väderprognoser från “helvetet”. Ida Isoaho och Markus Axelsson som var domare under tävlingen tillsammans med Sportfiskarnas Ulf Godtman och Isabelle Wassberger och såklart alla som var med och tävlade som på kort varsel fick byta tävlingsdag men ändå valde att delta, ni är hjältar! Alla resultat, bilder mm finns på Fishy.nu.

//Jan O FishEco

Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

sv_SESvenska
Rulla till toppen